Poradna

Nadřazené kategorie: Spolky a zapojení veřejnosti,

Jaké otázky (ne)můžete položit v místním a krajském referendu?

Vytvořeno dne 2. 11. 2018 — Aktualizováno dne 15. 7. 2022.

Obsah

Referendum je významným právním nástrojem, díky kterému můžete ovlivnit rozhodování ve vaší obci nebo dokonce i v celém kraji. Názor, který občané v referendu vyjádří, je při splnění všech podmínek pro obec či kraj závazný.

Ne o každé otázce je ovšem možné v referendu rozhodovat.  O některých otázkách se ze zákona v referendu rozhodovat nesmí. Pokud položení takové otázky navrhnete, zastupitelstvo váš návrh na vyhlášení referenda oprávněně zamítne. V tomto manuálu vám poskytneme určitá vodítka, podle kterých můžete vaši otázku do referenda formulovat.

Chcete dosáhnout vyhlášení místního nebo krajského referenda a nevíte, jak na to? Přečtěte si náš manuál Jak dosáhnout vyhlášení místního a krajského referenda?

Referendum není jediný nástroj, který můžete jako aktivní občan využít. Více o tom, jaké další možnosti máte, se dozvíte v našem manuálu Politické nástroje občana: Jak efektivně upozornit na problém nebo prosadit jeho řešení?

O čem se v referendu může rozhodovat?

Místní i krajské referendum je způsob, jakým mohou občané obce nebo kraje rozhodovat o záležitostech, které se jich bezprostředně dotýkají. Rozhodují v něm o otázkách, které spadají do samostatné působnosti obce nebo kraje, tedy o věcech místní či krajské samosprávy.[1]

Rozhodovat se v referendu může například o následujících záležitostech:

  • Návrh územním plánu obce do okamžiku jeho schválení. Proti schválenému územnímu plánu totiž existují jiné obranné prostředky. K nim více informací najdete v našem manuálu Jak napadnout územní plán a zásady územního rozvoje?[2]
  • Oddělení nebo sloučení obcí.[3]
  • Prodej či pronájem obecních pozemků nebo poskytnutí pozemků k výstavbě.
  • Výstavba nebo rekonstrukce staveb.
  • Smlouvy, které obce či kraje uzavírají v rámci samostatné působnosti (např. smlouvy s investory). Referendum je přípustné i v případě, kdy by jeho výsledek představoval hrozbu, že obec či kraj již uzavřenou smlouvu poruší.[4]
  • Stanovisko obce v územním nebo stavebním řízení. Obec je účastníkem územního i stavebního řízení ke stavbám na svém území a může v těchto řízeních vyjádřit své stanovisko k posuzovanému návrhu. V referendu mohou občané určit, jak se má obec k návrhu vyjádřit.[5]

O tom, co spadá do samostatné působnosti obce či kraje, se dočtete více v našem manuálu Samostatná a přenesená působnost.

O čem se v referendu rozhodovat nesmí?

Zákon obsahuje výčet záležitostí, o kterých se místní referendum nesmí konat. Jedná se o následující záležitosti:[6]

  • Rozhodování obecních a krajských úřadů v přenesené působnosti.  Jedná se např. o vydání konkrétního rozhodnutí stavebního úřadu ve stavebním řízení – jestli stavební úřad má, nebo nemá vydat stavební povolení.
  • Rozhodování o Místních poplatcích v obci.
  • Ukládání pokut.
  • Rozhodování o rozpočtu obce, statutárního města nebo kraje.
  • Zřízení nebo zrušení orgánů obce, statutárního města nebo kraje a o jejich vnitřním uspořádání (např. zřízení výboru obce nebo zrušení obecní policie).
  • Volba a odvolání starosty, primátora, hejtmana, náměstků hejtmana, členů rady, členů zastupitelstva a dalších členů orgánů obcí, statutárních měst a krajů.
  • Uzavření veřejnoprávních smluv k výkonu přenesené působnosti. Zejména pro menší obce by často nebylo praktické, aby musely samy vykonávat všechnu svou přenesenou působnost. Mohou se tedy domluvit s větší obcí, že její obecní úřad bude část přenesené působnosti – například vyřizování přestupků, zajišťování obecní policie, nebo sociálněprávní ochranu dětí – vykonávat místo obecního úřadu menší obce.
  • Schválení, změna nebo zrušení obecně závazné vyhlášky obce nebo kraje. Můžete ale prostřednictvím referenda obec či kraj zavázat k tomu, aby určitou oblast (např. regulace hazardu) vyhláškou upravily. Nemůžete ale referendem určit, jaký má být obsah této vyhlášky.[7]
  • Otázka, která by byla v rozporu s právními předpisy nebo otázka, která by vedla k rozhodnutí v referendu v rozporu s právními předpisy. Není tak možné např. rozhodnout o změně návrhu územního plánu, který by způsobil, že územní plán bude v rozporu se zásadami územního rozvoje.
  • Otázka, která sice spadá do samostatné působnosti obce nebo kraje, ale rozhoduje se ve zvláštním řízení. Například podle zákona o zadávání veřejných zakázek musí proběhnout řádné zadávací řízení, ve kterém je podle předem stanovených kritérií vybrán nejvýhodnější dodavatel. Není možné vyhlásit referendum o tom, komu má být zakázka v zadávacím řízení přidělena.
  • Otázka, o které bylo v platném rozhodnutí v místním či krajském referendu rozhodováno v předcházejících 24 měsících.

Nepřípustné jsou také otázky neurčité, matoucí a návodné, a to ať už se týkají jakékoliv oblasti.[8] Nejistota občas vyvstává ohledně toho, jak specifikovat území, o kterém se v referendu rozhoduje. Dle judikatury můžete území vymezit i místním názvem, pokud je mezi místními obyvateli dlouhodobě vžitý. Pokud území takový název nemá, můžete také uvést seznam parcelních čísel.[9]

Jak se ptát: příklady otázek

Otázky pokládané v referendu se nejčastěji týkají situací, kdy chtějí občané zabránit realizaci stavby určitého objektu (nebo ji naopak podpořit) a situací, kdy chtějí dosáhnout změny v územním plánu (nebo jí naopak zabránit). Ukážeme vám proto vhodné znění otázek zejména pro takové případy:

  • „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce L. schválilo odstoupení od kooperační smlouvy, kterou uzavřela Obec L. s firmou Z. s.r.o., a nepodnikalo již žádné další kroky směřující k výstavbě objektu XY v katastrálním území obce L.?“
  • „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce L. schválilo změnu územně plánovací dokumentaci tak, aby v katastrálním území obce L. nemohlo dojít k výstavbě objektu XY?“
  • „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce L. v samostatné působnosti obce již nepodnikalo žádné kroky směřující k výstavbě objektu XY v katastru obce L.?“
  • „Souhlasíte s tím, aby všechny byty v části obce L. ve vlastnictví města L. zůstaly i nadále majetkem města a nebyly prodány?“

Pokud se chcete ptát na více věcí zároveň, naformulujte více otázek

Občas se navrhovatelé v referendu ptají na více věcí zároveň. Obecně takový postup nedoporučujeme. Vystavujete se tím totiž riziku, že pokud jedna část otázky nebude přípustná, bude vámi navržené referendum zamítnuto jako celek, třebaže druhá část otázky byla v pořádku.

Pokud se tedy v rámci jednoho referenda chcete zeptat na více věcí, formulujte ke každé informaci, na kterou se ptáte, samostatnou otázku.

První příklad:

  • 1. „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce L. v samostatné působnosti obce již nepodnikalo žádné kroky směřující k výstavbě objektu XY v katastru obce L.?“
  • 2. „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo odstoupilo od kooperační smlouvy uzavřené mezi obcí L. a firmou Z. s.r.o., týkající se zřízení a provozování objektu XY?“

Druhý příklad:

  • 1. „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce L. v samostatné působnosti podniklo veškeré kroky k tomu, aby v katastrálním území obce L. nedošlo k výstavbě objektu XY?“
  • 2. „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce L. odstoupilo od smlouvy uzavřené mezí obcí L. a firmou Z. s.r.o., která se týká zřízení a provozování objektu XY?“

 

 

 


[3] § 48 odst. 3 zákona č. 22/2004 Sb. o místním referendu. Upozorňujeme, že v případě oddělení nebo sloučení obcí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny všech oprávněných voličů. U ostatních otázek stačí účast 35 % a souhlas většiny, která zároveň představuje 25 % všech oprávněných voličů. Podrobnější informace jsou v našem manuálu Místní a krajské referendum: Jak dosáhnout jeho vyhlášení a jak probíhá?

[5] Usnesení Městského soudu v Praze ze dne 4. prosince 2009 ve věci vyhlášení místního referenda ohledně Klánovického golfového areálu, č. j. 12 Ca 5/2009-37 nebo rozsudek Nejvyššího správního soudu z 5. 3. 2015, č. j. Ars 11/2014–42

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty