Rekonstrukce státu

Zahájení Rekonstrukce státu, březen 2013

9 zákonů, které nám 20 let chyběly

Vypadá to, že chapadla korupce sahají skoro všude a nedá se s nimi vůbec nic dělat. Stojí za tím jednoduchý princip. Vlivní podnikatelé, takzvaní kmotři, sponzorují některé politiky nebo politické strany. Dotyční politici pak za tyto peníze získávají vliv ve své straně, a tím i naše hlasy. Po zvolení úkolují úředníky a manažery státních firem, aby kmotrům přidělovali veřejné zakázky. Roztáčí se kruh služeb, protislužeb a závislostí. Odborně se mu říká kleptokracie nebo taky state capture - únos státu.

Tento kruh ale není začarovaný. Pravidla hry určují zákony, a dobré zákony ho mohou přestřihnout. Tak, jako se to povedlo už v řadě zemí.

Řešení problému   Další souvislosti

Řešení problému

Spojili jsme dohromady dvacítku renomovaných protikorupčních organizací, propojili je s byznysem a občany (často dokonce s Občany 2.0) a oslovili politiky s pečlivě vybranými devíti hlavními protikorupčními zákony.

Ty neřeší všechno, ale jsou nutným prvním krokem k dlouhodobému zlepšení toho, jak Česká republika funguje.

 1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní
  Pokud budou strany muset hospodařit transparentně, velmi se jim ztíží možnost černého financování jejich činnosti a volebních kampaní.
 2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce
  Čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ale je to jen formalita, která umožňuje utajit zázračná zbohatnutí.
 3. Smlouvy na internetu
  Nejlepší obrana proti předraženým zakázkám, zbytečným nákupům nebo nevýhodným prodejům majetku.
 4. Zrušení anonymních akcií - zákon prosazen
  Zrušení - respektive zaevidování - anonymních akcií, které Rekonstrukce státu již prosadila, je prvním důležitým krokem k tomu, aby bylo možné dohledat skutečné příjemce veřejných peněz.
 5. Odborné nominace do dozorčích rad
  V dozorčích radách mají sedět lidé dostatečně kompetentní, aby mohli kontrolovat manažery firmy.
 6. Odpolitizování státní správy
  Jsme jedinou zemí v EU, kde úředníci nejsou chráněni před politickými tlaky takzvaným zákonem o státní službě. 
 7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování
  Bez posílení nezávislosti a nestrannosti státních zastupitelství nelze dosáhnout výraznějšího úspěchu při vyšetřování té nejzávažnější finanční kriminality a politické korupce. 
 8. Průhledný legislativní proces - zákon prosazen
  Pravidla schvalování zákonů umožňují poslancům, aby nenápadně na poslední chvíli propašovávali do chystaných zákonů přílepky, které s dotyčným zákonem vůbec nesouvisí, ale přinášejí výhody nějaké konkrétní zájmové skupině.
 9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ
  Stamiliardy státních peněz v obcích a státních firmách budou podléhat Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

V Poslanecké sněmovně teď sedí 165 poslanců, kteří se před volbami zavázali, že tyto zákony podpoří. Rekonstrukce státu dohlédla na to, že jsou všechny  zákony v plánu prací vlády, která je má nachystat do září. Sledujte, jak politici drží sliby a jak se daří zákony prosazovat. 

Podívejte se, jak můžete Rekonstrukci státu pomoci vy.


Ze zpravodaje

Zobrazit všechny aktuality k tématu

Souvislosti

Páteř projektu Rekonstrukce státu tvoří téměř dvacítka nevládních organizací, které se zabývají otázkami dobrého vládnutí, transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. Rekonstrukci státu inicioval a řídí Frank Bold. Navrhujeme a vedeme veřejné kampaně, sledujeme legislativní proces, připravujeme podklady pro politiky, projednáváme s nimi návrhy zákonů, organizujeme akce, koordinujeme pracovní skupiny a ambasadory, a samozřejmě také sháníme na projekt peníze.

Garanti projektu

 • Pavel Franc, CEO Frank Bold
 • Oldřich Kužílek, poradce Otevřené společnosti
 • Jiří Skuhrovec, ekonom, Centrum aplikované ekonomie
 • Martin Kameník, předseda o.s. Oživení
 • Michal Voda, analytik, Naši politici

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz