Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Rekonstrukce státu

S pěti zákony jsme už uspěli. Tím to ale nekončí.

Prosadili jsme 5 protikorupčních zákonů, které systematicky omezují příležitosti ke korupci. Nyní je zavádíme do praxe, bráníme je před pokusy o výjimky a hlídáme mantinely demokracie.

Řešení problému   Další souvislosti

Řešení problému

Spojili jsme dohromady skupinu renomovaných protikorupčních organizací, propojili je s byznysem a občany (často dokonce s Občany 2.0) a oslovili politiky s pečlivě vybranými devíti hlavními protikorupčními zákony. Celé volební období jsme politikům připomínali jejich sliby, pomáhali navrhovat konkrétní řešení a hodnotili jsme je podle toho, zda podporují protikorupční zákony. Výsledkem je pět platných zákonů, které systematicky omezují příležitosti ke korupci.

 1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní
  Česko má po dvaceti letech nová pravidla pro financování kampaní a politických stran. Všechny strany teď mají trasparentní účet a omezenou částku na předvolební kampaň. Navíc vznikl nezávislý úřad, který prošetřuje, zda některý z politiků tajně neplatí kampaň, která očerňuje jejich politické soupeře.Kromě toho je omezena i částka, kterou strana může získat od jednoho dárce, anebo udává limit a povinnosti se registrovat u úřadu i pro kohokoli dalšího, kdo chce do kampaně zasáhnout zvenčí.
 2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce
  Dostat se do nedávna k majetkovému přiznání politika byl donedávna úkol spíše pro detektivy. Navíc nebylo možné porovnat ho s příjmy, se kterými politik do funkce přišel. Nyní jsou majetková přiznání více než 35 000 lidí volených do veřejných funkcí přehledně na jednom místě, online.
 3. Smlouvy na internetu
  Nový zákon je jednoduchý: když stát utrácí veřejné peníze, musí smlouvu umístit na internet (konkrétně je najdete na webu smlouvy.gov.cz). Může začernit citlivé osobní a obchodní údaje. Po roce od zavedení do praxe odhalil zákon řadu nekalostí, kterých by si dříve nikdo nepovšiml. Třeba utajené bonusy od farmaceutických firem pro nemocnice nebo předražené nákupy kilometrovníků na dálnicích. K úletům typu Opencard by díky průhledným nákupům dnes už nedošlo. Včas by je mohl odhalit krokoliv a stačilo by mu k tomu jen připojení k internetu.
 4. Zrušení anonymních akcií
  Ještě před pár lety bylo Česko rájem firem, o kterých nikdo nevěděl, komu patří. Od roku 2013 se anonymní akcie na majitele povinně evidují, což usnadňuje dohledání skutečných vlastníků. Sice zbývají další způsoby, jak utajit svoji společnost, ale ty už nejsou tak snadné. Na ně se chceme zaměřit nyní.
 5. Průhledný legislativní proces
  Politiky dříve velmi oblíbené přílepkování je dnes už o dost těžší. Mezi návrhem a schválením zákona musí být více času. Dnes je už také veřejně dostupné, kdo z poslanců předložil jaký pozměňovací návrh a kdo pro jaký návrh na poslaneckých a senátních výborech hlasoval

V průběhu volebního období 2013-2017 se nám podařilo prosadit uvedených 5 protikorupčních zákonů. V novém volebním období (2017-2021) jsme změnili styl práce. Kromě prosazování nových témat a zákonů klademe důraz i na dodržování přijatých zákonů a více reagujeme na zásahy do pilířů demokratického uspořádání. Stanovili jsme si 3 prioritní oblasti naší činnosti:

1) PODPORA PROTIKORUPČNÍCH A PROTRANSPARENTNÍCH ZÁKONŮ

Rekonstrukce státu chce v tomto volebním období mj.:

 • odkrýt skutečné majitele firem, které žádají o dotace a státní zakázky;
 • zprůhlednit veřejné zakázky malého rozsahu, kde je dnes možné bez veřejného dohledu řadou způsobů "odklánět" veřejné prostředky ve výši až 318 mld. korun ročně;
 • rozšířit nezávislou kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu na státní firmy a obce;
 • posílit svobodu médií a efektivní přístup k informacím veřejné správy vč. jejich využití;
 • zachovat nezávislost Nejvyššího státního zastupitelství na exekutivě.

2) ZAVÁDĚNÍ JIŽ PŘIJATÝCH “REKONSTRUKČNÍCH” ZÁKONŮ DO PRAXE A OBRANA PŘED SNAHAMI O JEJICH OSLABOVÁNÍ ČI RUŠENÍ

Zákony dál hlídáme, aby fungovaly v praxi a aby je politici nedemolovali. Sledovali jsme, jak se vykládala nová pravidla v boji o Hrad, analyzujeme data z registru smluv o utrácení daní, bráníme zrušení úspěšně prosazených zákonů. Sledujeme také dál politiky v tom, jakým způsobem jejich hlasování přispívá k boji s korupcí.

3) PODPORA DODRŽOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH PRINCIPŮ ODPOVĚDNÉHO DEMOKRATICKÉHO VLÁDNUTÍ V ČR

Sledujeme Mantinely demokratického vládnutí aby nedošlo k porušování ústavních principů, zneužívání justice nebo médií. Spolu s řadou expertů jsme sepsali konkrétní zásady demokratického vládnutí a přesvědčujeme všechny politické strany, aby se k nim přihlásily a vyžadovaly je.

Podívejte se, jak můžete Rekonstrukci státu pomoci vy.


Ze zpravodaje

Zobrazit všechny aktuality k tématu

Souvislosti

Páteř projektu Rekonstrukce státu tvoří 11 nevládních organizací, které se zabývají otázkami dobrého vládnutí, transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. Rekonstrukci státu inicioval a řídí Frank Bold. Navrhujeme a vedeme veřejné kampaně, sledujeme legislativní proces, připravujeme podklady pro politiky, projednáváme s nimi návrhy zákonů, organizujeme akce, koordinujeme pracovní skupiny a ambasadory, a samozřejmě také sháníme pro projekt finance.

Garanti projektu

 • Pavel Franc, Frank Bold
 • Oldřich Kužílek, poradce Otevřené společnosti
 • Jiří Skuhrovec, ekonom, Centrum aplikované ekonomie
 • Marek Zelenka, předseda o.s. Oživení
 • Michal Bláha, autor Hlídače státu

Dárci a financování projektu>>>