Rekonstrukce státu

Zahájení Rekonstrukce státu, březen 2013

S 5 zákony jsme už uspěli. Tím to ale nekončí.

Rozšířili jsme záběr a od tématu korupce jsme se posunuli k ochraně fungující demokracie. Děláme všechno proto, aby politici respektovali mantinely, které jsou jejím základem.

Řešení problému   Další souvislosti

Řešení problému

Spojili jsme dohromady skupinu renomovaných protikorupčních organizací, propojili je s byznysem a občany (často dokonce s Občany 2.0) a oslovili politiky s pečlivě vybranými devíti hlavními protikorupčními zákony.

Ty neřeší všechno, ale jsou nutným prvním krokem k dlouhodobému zlepšení toho, jak Česká republika funguje.

 1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní - PROSAZENO
  Česko má po dvaceti letech nová pravidla pro financování kampaní a politických stran. Všechny strany teď mají trasparentní účet a omezenou částku na předvolební kampaň. Navíc vznikl nezávislý úřad, který prošetřuje, zda některý z politiků tajně neplatí kampaň, která očerňuje jejich politické soupeře.Kromě toho je omezena i částka, kterou strana může získat od jednoho dárce, anebo udává limit a povinnosti se registrovat u úřadu i pro kohokoli dalšího, kdo chce do kampaně zasáhnout zvenčí.
 2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce - PROSAZENO
  Dostat se do nedávna k majetkovému přiznání politika byl donedávna úkol spíše pro detektivy. Navíc nebylo možné porovnat ho s příjmy, se kterými politik do funkce přišel. Nyní jsou majetková přiznání více než 35 000 lidí volených do veřejných funkcí přehledně na jednom místě, online.
 3. Smlouvy na internetu - PROSAZENO
  Nový zákon je jednoduchý: když stát utrácí veřejné peníze, musí smlouvu umístit na internet (konkrétně je najdete na webu smlouvy.gov.cz). Může začernit citlivé osobní a obchodní údaje. Po roce od zavedení do praxe odhalil zákon řadu nekalostí, kterých by si dříve nikdo nepovšiml. Třeba utajené bonusy od farmaceutických firem pro nemocnice nebo předražené nákupy kilometrovníků na dálnicích. K úletům typu Opencard by díky průhledným nákupům dnes už nedošlo.
 4. Zrušení anonymních akcií - PROSAZENO
  Ještě před pár lety bylo Česko rájem firem, o kterých nikdo nevěděl, komu patří. Od roku 2013 se anonymní akcie na majitele povinně evidují, což usnadňuje dohledání skutečných vlastníků. Sice zbývají další způsoby, jak utajit svoji společnost, ale ty už nejsou tak snadné. Na ně se chceme zaměřit nyní.
 5. Odborné nominace do dozorčích rad
  V dozorčích radách mají sedět lidé dostatečně kompetentní, aby mohli kontrolovat manažery firmy.
 6. Odpolitizování státní správy
  Jsme jedinou zemí v EU, kde úředníci nejsou chráněni před politickými tlaky takzvaným zákonem o státní službě. 
 7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování
  Bez posílení nezávislosti a nestrannosti státních zastupitelství nelze dosáhnout výraznějšího úspěchu při vyšetřování té nejzávažnější finanční kriminality a politické korupce. 
 8. Průhledný legislativní proces - PROSAZENO
  Politiky dříve velmi oblíbené přílepkování je dnes už o dost těžší. Mezi návrhem a schválením zákona musí být více času. Dnes je už také veřejně dostupné, kdo z poslanců předložil jaký pozměňovací návrh a kdo pro jaký návrh na poslaneckých a senátních výborech hlasoval.
 9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ
  Stamiliardy státních peněz v obcích a státních firmách budou podléhat Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

V průběhu volebního období 2013-2017 se nám podařilo prosadit 5 z 9 protikorupčních zákonů, ke kterým se poslanci před volbami zavázali. V novém volebním období (2017-2021) jsme změnili styl práce. Kromě prosazování nových témat a zákonů klademe důraz i na dodržování přijatých zákonů a více reagujeme na zásahy do pilířů demokratického uspořádání. Stanovili jsme si 3 prioritní oblasti naší činnosti:

1) PODPORA PROTIKORUPČNÍCH A PROTRANSPARENTNÍCH ZÁKONŮ

Rekonstrukce státu chce v tomto volebním období mj.:

 • odkrýt skutečné majitele firem, které žádají o dotace a státní zakázky;
 • zprůhlednit veřejné zakázky malého rozsahu, kde je dnes možné bez veřejného dohledu řadou způsobů "odklánět" veřejné prostředky ve výši až 318 mld. korun ročně;
 • rozšířit nezávislou kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu na státní firmy a obce;
 • posílit svobodu médií a efektivní přístup k informacím veřejné správy vč. jejich využití;
 • zachovat nezávislost Nejvyššího státního zastupitelství na exekutivě.

2) ZAVÁDĚNÍ JIŽ PŘIJATÝCH “REKONSTRUKČNÍCH” ZÁKONŮ DO PRAXE A OBRANA PŘED SNAHAMI O JEJICH OSLABOVÁNÍ ČI RUŠENÍ

Zákony dál hlídáme, aby fungovaly v praxi a aby je politici nedemolovali. Sledovali jsme, jak se vykládala nová pravidla v boji o Hrad, analyzujeme data z registru smluv o utrácení daní, bráníme zrušení úspěšně prosazených zákonů. Sledujeme také dál politiky v tom, jakým způsobem jejich hlasování přispívá k boji s korupcí.

3) PODPORA DODRŽOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH PRINCIPŮ ODPOVĚDNÉHO DEMOKRATICKÉHO VLÁDNUTÍ V ČR

Sledujeme Mantinely demokratického vládnutí aby nedošlo k porušování ústavních principů, zneužívání justice nebo médií. Spolu s řadou expertů jsme sepsali konkrétní zásady demokratického vládnutí a přesvědčujeme všechny politické strany, aby se k nim přihlásily a vyžadovaly je.

Podívejte se, jak můžete Rekonstrukci státu pomoci vy.


Ze zpravodaje

Zobrazit všechny aktuality k tématu

Souvislosti

Páteř projektu Rekonstrukce státu tvoří téměř dvacítka nevládních organizací, které se zabývají otázkami dobrého vládnutí, transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. Rekonstrukci státu inicioval a řídí Frank Bold. Navrhujeme a vedeme veřejné kampaně, sledujeme legislativní proces, připravujeme podklady pro politiky, projednáváme s nimi návrhy zákonů, organizujeme akce, koordinujeme pracovní skupiny a ambasadory, a samozřejmě také sháníme na projekt peníze.

Garanti projektu

 • Pavel Franc, CEO Frank Bold
 • Oldřich Kužílek, poradce Otevřené společnosti
 • Jiří Skuhrovec, ekonom, Centrum aplikované ekonomie
 • Martin Kameník, předseda o.s. Oživení
 • Tomáš Trenkler, analytik, Naši politici

Dárci a financování projektu>>>