Mariánské Lázně: kulturní kúra pro město

Lázeňská města bývají v létě jako ze šlehačky. Parky kvetou, zahrádky kaváren šumí hovorem a celé město jako by se vydalo procházet se po ulicích. Co však zůstane, až hosté odjedou a z ulic zmizí atrakce pro jejich potěchu? Teprve konec lázeňské sezóny ukáže, jaký je vlastně život města samotného a zda ho víc utvářejí jeho obyvatelé, nebo platící hosté a služby pro ně určené.

V Mariánských lázních to žije celý rok a je to z velké části díky členům místního spolku Švihák. Skládá se z lidí, kteří chtějí město s kvalitní a zároveň široce přístupnou kulturou. Město na periferii, ve kterém si však snadno umíte představit, že prožijete velkou část života a nebudete se přitom cítit odstřiženi od kulturního a společenského dění.

Šviháci organizují kulturní aktivity, které otevírají zajímavá témata a vytvářejí příležitosti k setkávání. Jejich akce jsou snadno přístupné, přitažlivé pro publikum napříč generacemi, ale necílí na jednoduchou zábavu a lidový vkus. Mezi nejpopulárnější akce patří PechaKucha Night – série prezentací ve formátu „20 snímků po 20 vteřinách“. Na PechaKucha už vstoupily desítky inovátorů, netradičních umělců, sociálních podnikatelů a dalších osobností, které zpravidla neplní titulní stránky novin, ale slyšet je hovořit o jejich vizích a o tom, co je žene kupředu, je fascinující.

Kromě PechaKucha jsou tu ještě architektonické dny, cyklojízdy, večer slam poetry, multižánrový festival Kulturní ozdravení a jeho zkrácená verze miniKOK. Díky těmto akcím do města přijíždějí inspirující osobnosti z mnoha oborů, místní aktivní lidé a projekty se navzájem poznávají a propojují. A co jiného, než přesně toto, je znakem živého města?

Naše pomoc občanům

  • Provedli jsme právní posouzení smlouvy pro spolkovou kavárnu a galerii.

  • Radili jsme, jak zařadit do agendy zastupitelstva regulaci hazardu ve městě.

Švihák

Spolek založila v roce 2013 skupina pořadatelů festivalu Kulturní ozdravení. Hlavním posláním spolku je organizace kulturně a architektonicky zaměřených akcí, nicméně věnuje se také tématům městského veřejného prostoru a obecní samosprávy (např. omezení hazardu).

O případu ve zpravodaji

Aktuálně Kristýna Špačková

Rekonstrukce státu na Pecha Kucha Night

Zúčastnili jsme se Pecha Kucha Night v Mariánských lázních - přednášky, v níž řečník musí vtěsnat vše podstatné do formátu 20 snímků po 20 vteřinách. Lukáš Kraus za Frank Bold to zvládl.

Všechny články k případu Zpravodaj Frank Bold

Případ řeší

Švihák, z.s.

Komu se ozvat?

Markéta Monsportová