Braník: živý veřejný prostor

Pražská čtvrť Braník žije. Za poslední dobu tu vzniklo několik spolků, aby z ní společně udělaly příjemné místo k životu. Pomáhají, aby byl Braník čistější, vracejí se k tradicím a oživují komunitu. Masopustní veselice, stejně jako pouliční festival Braník sobě, jsou už tradicí, na kterou se braničtí každoročně těší.

“Nejvíc mě na tom ale baví, že přicházejí další, s novými nápady a energií,” říká Adéla Gjuričová ze spolku Náš Braník, a vyjmenovává, co všechno se v Braníku v poslední době začalo dít spontánně. K předvánoční atmosféře přispěly místní výtvarnice Svěcením štědrovečerních příborů. V květnu si v rámci Týdne v pohybu mohou lidé zacvičit venku. Na jaře ožívá komunitní zahrada Zebra. A to zdaleka není všechno.

Aktivním lidem z Braníka je však jasné, že pokud si chtějí takto příjemnou čtvrť zachovat, nesmí zapomenout na urbanismus a spolupráci s radnicí. Braník v poslední době přitahuje pozornost developerů a jejich ne vždy citlivých projektů. S právní podporou Frank Bold proto místní sledují, co se chystá, zapojují se do projednávání a informují své spoluobčany. Díky jejich pečlivé práci a sponzorským darům dostává každá domácnost do schránky občasník Branický budík, kde se dozvídají o plánovaných záměrech a dění v městské části.

Právě teď se projednává megalomanský projekt sedmipatrového komplexu bytových a obchodních domů, který vůbec nezapadá do charakteru čtvrti. Jeho stavbu má umožnit nezákonná úprava územního plánu, proti které jsme, spolu s místními, sepsali žalobu.

"Dali jsme se dohromady, protože naše děti spolu chodily do školky a my jim chtěli vysvětlit, že i v Praze můžeme slavit masopust, potkávat se, starat se o místo, kde žijeme, nebo třeba zdravit na ulici paní pošťačku. Teď trávíme mnohem víc času přetahováním se s Městskou částí Praha 4 a investory, snažíme se uhájit veřejné instituce a prostor pro komunitní život." říká Adéla Gjuričová z Našeho Braníku.

Braničtí sesbírali proti tomuto projektu v petici 2300 podpisů místních obyvatel, jednají s radnicí a monitorují kroky investorů.

„S branickými občany je radost spolupracovat. Vytvářejí komunitu, která dokáže lidi oslovit, zapojit pro dobrou věc a motivovat pro případy veřejného zájmu. Občané Braníku šikovně propojují komunitní aktivity typu sousedských slavností s watchdogem samosprávy. V tomto mohou být velkou inspirací pro občany z dalších koutů republiky“ popisuje svoje zkušenosti se spolkem Donika Zůbková, právnička Frank Bold.

Naše pomoc občanům

  • analyzovali jsme proběhlé posuzování vlivů na životní prostředí,
  • sepsali jsme nezákonnosti úpravy územního plánu, která umožňuje hustší a vyšší zástavbu na pozemku s plánovanou výstavbou obytného souboru

Podívejte se na reportáž ČT, jak v Braníku pomáháme.

Náš Braník

Náš Braník tvoří skupina lidí, kteří žijí v Braníku nebo jinde v Praze 4 a mají děti v místní základní škole. Před pár lety začali pořádat různé akce, obnovovat tradice a brát školu i celou čtvrť za svou. Protože jim záleží na jejich veřejném prostoru, zajímají se o územní plánování města a povolování staveb v branické lokalitě.

Náš braník v časopisu Žlutý

Příběh branických Občanů 2.0 vyšel v časopisu Žlutý, který jezdí v autobusech Student Agency.

O případu ve zpravodaji

Občan 2.0 Kristýna Špačková

Spolku Náš Braník se podařilo dojednat kompromis s developerem

Jak by se asi změnila vaše čtvrť, kdyby do ní najednou přibylo tisíc lidí, ani jedno hřiště a ani jedno pouliční parkovací místo? Pro pražský Braník ta otázka už dávno není jen teoretická. V roce 2011 se obyvatelé pražského Braníka dozvěděli, že jejich radní nezákonně posvětili úpravu územního plánu a chystá se výstavba skupiny sedmipatrových domů s 360 byty. Domy by vyrostly na platformě vyvýšených zastřešených garáží, v jakémsi separé prostoru nad úrovní ulice, přes který by se už nedalo volně procházet.

Povedlo se

Pomohli jsme zrušit nezákonnou úpravu územního plánu

Magistrát hl. m. Prahy schválil na žádost investora záměru "Branické náměstí" změnu pražského územního plánu, kterou byl v území zvýšen koeficient podlažních ploch. Tím investorovi umožnil hustší a vyšší zástavbu lokality,

Všechny články k případu Zpravodaj Frank Bold

Případ řeší

Náš Braník

Komu se ozvat?

David Borecký