Dění v Praze se na první pohled věnuje velká míra pozornosti. Zdání ale klame, pod lampou může být největší tma. A tam, kde se hodně rozdává, se také hodně ztratí. Finance se zbytečně utápět nemusí, pokud se budou místní občané zajímat, co politici a úředníci plánují, a vyjadřovat se k navrhovaným projektům.
Naštěstí v Praze fungují aktivní občanská sdružení, která se zapojují do veřejného dění. Členové občanského sdružení Pražské fórum pravidelně navštěvují zasedání pražského zastupitelstva. Vyjadřují se ke sporným bodům a upozorňují na špatné hospodaření s penězi. Ke každé kritice zároveň navrhují způsoby řešení a oceňují dobrá rozhodnutí. Přečtěte si jejich zápisky z Megaztrátu.
Směrem k občanům a médiím Pražské fórum promlouvá prostřednictvím uměleckých happeningů týkajících se aktuálního dění, například Cestující je balík, Rychlé vyřizování informací nebo Použití OpenCard je trestné. Do řešení problémů jsou díky happeningům aktivně zapojeni občané a o problematice se začne mluvit.
„Pražské fórum právně podporujeme, jelikož vytváří unikátní a fungující platformu pro komunikaci občanů s pražským magistrátem. Je tvořeno schopnými a aktivními lidmi, kteří chtějí zlepšovat důležité věci a daří se jim to," komentuje spolupráci právnička EPS Hana Sotoniaková.
Naše pomoc občanům
- zpracovali jsme strategii právních kroků a dodáváme právní argumenty
- podali jsme žádosti o informace na městské firmy vlastněné Prahou
- zajistili jsme stážistu (studenta práv), který právní podporou pomáhá uskutečňovat cíle Pražského fóra
Současný stážista v kauze je Pavel Buršík, student 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy Univerzity.
Jak to vidí Pavel Buršík
„Praha je v mnoha směrech pokroková a díky množství angažovaných občanů se postupně daří prosazovat požadavky na transparentnost veřejné správy. Na druhou stranu však vyžaduje veliké úsilí dát tyto lidi dohromady, aby se na politiky vyvinul maximální tlak. Pražské fórum se přesně o to snaží a jejich nasazení vzbuzuje můj obdiv nejen proto, že musí neustále bojovat s předsudky politiků o naivních "ničemu-nerozumících" aktivistech."
Pražské fórum
Občanské sdružení Pražské fórum vzniklo po komunálních volbách na podzim 2010 a bylo reakcí na nečekaný zvrat v podobě velké koalice ODS a ČSSD. Od té doby plní roli "hlídacího psa" magistrátu a vytváří prostor a příležitosti pro diskuze občanů s politiky a úředníky. Jejich cílem je kvalitně fungující magistrát otevřeně komunikující s občany.