Rozbité lavičky, chybějící poklop od kanálu, hromada odpadků ve městě - není příjemné kolem nich chodit. Ať to už proboha někdo opraví, pomyslí si člověk a jde dál. Ten někdo se však o problému musí nejprve dozvědět a právě k tomu slouží aplikace Lepší místo. Stačí nešvar vyfotit a správce aplikace ho odešle odpovědné osobě na městském úřadě. Celý postup je samozřejmě s radnicí domluven, takže úřad spolupracuje a dokonce na mapě webu Lepší místo odpovídá, jak a kdy byl podnět vyřešen.
Otestovali jsme aplikaci a popsali, jak funguje. Zajímavé je však také to, kdo za ní stojí. Jsou to lidé z kolínského spolku Prostor Plus, původně sociální pracovníci, kterým se podařilo jednak aplikaci rozšířit mezi víc než sto měst, jednak na ni v případě Kolína napojit i sociální podnik Social Trade. Ten zaměstnává lidi, kteří by si jinak práci hledali těžko, a má v náplni práce okamžitý úklid míst, která kolínští obyvatelé prostřednictvím aplikace nahlásí jako znečištěná. Jak to funguje, vysvětluje na videu zakladatel projektu Petr Steklý:
Na Prostoru Plus je sympatické, jak se nebojí mít nápady, testovat je v reálném životě, a když nevyjdou, tak se nevzdat a zkusit něco jiného nějak jinak. Nejsou přitom naivní začátečníci - například Petr Steklý pracuje v oboru přes 15 let - ale kdo přichází s nápadem, který nikdo před ním nezkoušel, toho ani roky zkušeností neuchrání od postupu pokus-omyl. Koho by napadlo, že od sociální práce v Kolíně se spolek dostane k vývoji aplikace, kterou bude využívat dalších sto měst, k festivalu dobré praxe, kde podnikaví lidé z regionu sdílejí zkušenosti, nebo například ke spolupráci s velkými investory ve městě a k pořádání příměstských táborů.
Aktuálně se Prostoru Plus podařilo dohodnout se s třemi velkými firmami působícími v Kolíně, aby se spojily do projektu Dobrý soused. Ten využívá aplikaci Lepší místo a přináší finance na nápravu vybraných podnětů ze strany obyvatel, které jdou nad rámec klasické spolupráce s radnicí.
Odpovědi na aktuální právní problémy, které vznikly v souvislosti s pandemií koronaviru, najdou lidé v největší bezplatné právní poradně ohledně dopadů nemoci, kterou spustil Frank Bold. Databáze je rozčleněna do tří kategorií: pro občany, podnikatele, obce a státní správu. Momentálně v ní najdete desítky odpovědí a další stále přibývají.
Od začátku naší práce, kdy jsme jako studenti práv hájili občany či spolky před nešetrnými, bezkoncepčními a dlouhodobě neudržitelnými stavebními projekty, utekla spousta času, soudních sporů, výher i proher. Byla to i léta velkého rozvoje nás i celého developerského byznysu.