Už několik let předtím než vznikl spolek Žijeme Žďárem, jeho členové opravdu aktivně žili Žďárem nad Sázavou. Zajímali se, co se v jejich městě děje, a jak by se do rozhodování o něm mohli zapojit. Od založení spolku uplynulo teprve pár let a Žijeme Žďárem se už může chlubit například prosazením zveřejňování městských smluv na internetu nebo pravidelným pořizováním audiozáznamu ze zasedání zastupitelstva.
První, do čeho se pustili, bylo pravidelné chození na zasedání zastupitelstva. Brzy přišli na to, že aby mohli ovlivnit projednávání témat důležitých pro kvalitní život ve Žďáře, musí zapojit více lidí než jen hrstku nadšenců. Nejprve bylo třeba dostat do širšího podvědomí, co se na místní radnici děje. Podařilo se jim tedy přesvědčit zastupitele, aby se z každého zasedání pořizoval audiozáznam a zveřejnil se na internetu včetně záznamu, jak který zastupitel hlasoval. Žďárští se tak mohli jednoduše dozvědět, o čem se právě na radnici jedná.
Od získání pozornosti místních už byl jen krok k jejich zapojení. Spolek začal pořádat veřejné diskuse, kde mohly zaznít názory místních obyvatel na problémy jejich města. Aby se pak mohl spolek efektivně zapojit do územního plánování, posbírali jeho členové 300 podpisů pro připomínky k územnímu plánu a podali je na městský úřad. Tady se však nesetkali se vstřícností, úřad jejich připomínky z formálních důvodů nepřijal. Žďárští se proto obrátili na naše právníky, kteří vypracovali právní argumentaci a pomohli tak spolku dosáhnout zrušení usnesení městského úřadu. Jejich připomínky musely být uznány.
Motto Žijeme Žďárem: „Chceme město, které dobře komunikuje s občany, má sdílenou vizi rozvoje a je městem, ve kterém rádi s našimi rodinami žijeme.“
Nezůstali však jen u pouhého upozorňování na nedostatky vedení města, ale sami sestavili návrhy na zlepšení fungování města. V roce 2014 spolek spustil odvážný projekt – Rekonstrukce Žďáru – který se inspiroval celostátní iniciativou Rekonstrukce státu. Vypracovali 10 návrhů na zlepšení v nejproblematičtějších tématech města jako například zveřejňování smluv na internetu, zapojování občanů do rozhodování, územní plán či koncepce centra města.
„Rekonstrukce Žďáru je ambiciózní projekt, díky kterému je možné připomínat komunálním politikům jejich vlastní sliby a postavit je tak pod tlak veřejného mínění,“ vysvětluje stážista Jakub Sobocik.
Využili pak období před komunálními volbami v říjnu 2014 a obešli žďárské kandidáty s požadavkem, aby se zavázali k prosazování těchto návrhů ve svém funkčním období. Díky této iniciativě se už povedlo prosadit zveřejňování smluv na internetu.
„Lidé ze Žijeme Žďárem jdou svému městu příkladem – pravidelně informují občany on-line či v novinách o všech plánech i prosazování změn. Neskončili pouze u upozorňování na nedostatky, ale začali předkládat konstruktivní návrhy ke zlepšení, získali k nim podporu a následně je realizovali,“ popisuje fungování spolku Lukáš Prnka, právník Frank Bold.
Naše pomoc občanům
- radili jsme ve věcech místního referenda o zákazu hazardu, zveřejňování smluv města na internetu a prodeje majetku města
- na panelové diskusi jsme debatovali s občany, jak komunikovat s radnicí
Jak to vidí stážista Jakub Sobocik?
“Seznámení se s mechanismy fungování orgánů města a způsobů zapojení aktivních občanů, kteří se zároveň nechtějí stát politiky, se mi bude v mém budoucím životě určitě hodit.”
Spolek Žijeme Žďárem
Cílem spolku je vytvořit základní koncepci města a zapojit větší množství občanů do dění ve městě. Pořádají moderované diskuze občanů na aktuální témata za účasti odborníků, aktivně vstupují do aktuálních kauz, jednají se zastupiteli a úředníky, představují vlastní návrhy.